Motocykliści czy kierowcy przeróżnego rodzaju samochodów znakomicie wiedzą, że aby móc upajać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go przyzwoicie przygotować. Wiele osób jednak nie wykorzystuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

dętki duro

Chociaż rower to nie auto ani motocykl, zatem lista prac, jakie musimy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nadmiernie luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. Co więcej należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W wypadku pęknięć lub też nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, aby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy spowodować poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego warto sprawić szczegóły oświetlenia – chcemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto też rower wnikliwie umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie porządniej chroniony podczas całego sezonu.