Smaczna włoska restauracja – jak ją rozpoznać?

Włoskie restauracje to w większości polskich miast najczęsciej spotykany rodzaj restauracji. Cenimy jedzenie włoskie gdyż jest smaczne, pożywne oraz ceszy oko. Oczywiście najczęściej decydujemy się na pizzę. Mocniej zaznajomieni z kuchnią włoską goście degustują rzadsze potrawy – risotto, polentę i włoskie zupy minestrone.
Rozglądając się za prawdziwą włoską restauracją należy przyjrzeć się kilku cechom: czy trattoria stosuje włoskie produkty, czy w menu można znaleźć również nie tak popularne włoskie dania, czy karta win, oferuje typowo włoskie trunki. Włoska kuchnia to duża wielość smaków oraz potrawy z wielu części Włoch. Dobra włoska restauracja wprowadzi naturalnie włoski nastrój.

Włoska kuchnia jest nieskomplikowana, co nie zmienia faktu, że że nie jest dobra Z czystym sumieniem można stwierdzić, że jest to jedna z najsmaczniejszych kuchni europejskich .

Aromatyczne wino z Włoch

Żadna szanująca się knajpka włoska, która ubiega się do bycia ekskluzywnym punktem na kulinarnej mapie regionu, nie powinna ignorować wina. Obiad we włoskim klimacie z całą pewnością powinien zawierać też wino. Lampka alkoholu to dla Włocha standard. włoska restauracja w Krakowie Najbardziej popularne wina z Włoch to toskańskie bolgheri, lombardyjskie oltrepo pavese i monti z Sardynii. Włoska restauracja – o ile rzeczywiście ma być postrzegana jako faktycznie włoska, musi posiadać szeroką kartę win.

Charakterystyczna włoska restauracja

Chcąc poznać indywidualność włoskiego gotowania bez wahania trzeba odwiedzić restaurację, która umie podać nie tylko pizzę i makaron.
Zobacz film